1×6 SFP+ cage with light Pipe, press-fit, ESFP13101703C (Free Sample)
Technical Parameters:
- General Characteristics
ROHS compliant
Industry standard footprint
Industry standard EIA-364 - Mechanical Characteristics
Accepts mutiple transceivers per SFF-8431
Compliant press-fit pins or solder tails (for 1×1 cages)
Durability: 250 mating cycles min - Electrical Characteristics
Hot swappable
Operating voltage: 3.3V
Operating current: 0.5A
Differential impedance: 100Ω±10Ω
DWV: 300V AC
Insulation resistance: 1000MΩ min
Contact resistance: 70MΩ max - Options
Dust cover
Round light pipe
Heat sink
EMI shielding
Metal spring fingers
Conductive elastomeric gasket
- Materials
Cage
Base Material: Copper Alloy
Plating: Nickel or Tin
Heat sink: Aluminum Alloy
Heat sink clip: Stainless Steel
Light pipe: Optical grade polycarbonate
Dust cover: Thermoplastic
Connector
Contact base material: Copper Alloy
Contact plating: Gold on mating area, matte tin on termination
Inner packing: tray packing
Outer packing: carton, dust cover, backing board, drier - Temperature rating
Operating temperature: -55℃~+85℃
Storage temperature: -55℃~+105℃ - Configurations 1xN (rows x ports per row)